gor
03 فروردین 1402 - 12:08

خراسان جنوبی در سالی که گذشت/از سفر رئیس قوه مجریه تا حادثه تلخ خارج شدن قطار از ریل

سال ۱۴۰۱ را با همه پستی بلندی ها درحالی پشت سر گذاشتیم که در استان خراسان جنوبی پر از خاطرات تلخ وشیرین بود .

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند،  سال 1402 هم از راه رسید و دفتر سال 1401 با تمام خاطرات تلخ و شیرنش ورق خورد و بسته شد.

 یک سال دیگر در کنار شما بودن مخاطبان عزیز گذشت، یک سالی که به عشق شما قلم زدیم، برای رفع دغدغه هاتان پیگیر شدیم، نگرانی هایتان را ارج نهادیم، نقدهایتان را پذیرفتیم، گلایه هایتان را به جان خریدیم و علاقه شما به خبرگزاری تسنیم را پاس داشتیم. 

 یک سال با توجه به رسالت هایی که داشتیم، خوب و بدها را به رشته تحریر درآوردیم تا در اطلاع رسانی درست و به موقع اخبار استان سهمی داشته باشیم و از عهدی که با شما بسته ایم، عقب نمانیم و از تغییر و تحولات نوشتیم و در شادی شما مردم شریک شدیم. 

حال بار دیگر می خواهیم مهم ترین رویدادهایی که در سال 1401 برای استان کویری خراسان جنوبی رقم خورد را بازگو کنیم. 

در سال 1401 با همه پستی وبلندی هایی که داشت، استان خراسان جنوبی در برخی از حوزه ها کارنامه درخشانی داشت و در برخی از حوزه ها همچنان مهر کمبود بر پیشانی استان خورد در همان ماه‌های ابتدایی سال بودیم که بارها خبر از زنگ خطر مهاجرت پزشکان از استان را منتشر کردیم. 

در سال 1401 یکی از موضوعاتی که بارها وبارها رسانه ای شد، در ابتدای سال صحبت از استیضاح شهردار بیرجند بود وچند بار هم کلید خورد اما شهردار توانست همچنان برصندلی شهرداری تکیه زند. 

معارفه فرمانده سپاه انصارالرضا«ع» جزو یکی از اخبار خوب و شیرین برای مردم این استان بود چرا که سردار مهدوی جزو یکی از فرماندهان کاربلد بومی استان است که با آمدنش نوید خوش خدمتی را به مردم استان دارد. 

بازی با پروازهای فرودگاه شهید کاوه بیرجند یکی از خبرهای تلخ در سال 1401 برای مردم استان، برای مسافران وسرمایه گذاران ... بود، بارها وبارها از کنسلی، لغو پروازهای استان گزارش منتشر کردیم ،بارها وبارها از قیمتهای نجومی بلیت پرواز توسط یکی از شرکتهای هواپیمایی مطلب نوشتیم اما در آخر سال هم درست در روزهای پایانی سال که مسافران زیادی پروازها را برای سفر به خراسان جنوبی انتخاب کردند، با کنسلی ولغو پرواز مواجه شده است. 

خواهر خواندگی بیرجند با خجند، پیشرفت 40 درصدی زیر سازی راه اهن که یکی از رویاهای چندین ساله مردم خراسان جنوبی است از جمله اخبار خوش رنگ وبوی سال 1401 است. 

اما یکی از خبرهای ناگوار وتلخ که کام همه مردم کشور واستان را تلخ کرد، خروج قطار مشهد-یزد در ایستگاه طبس از ریل بود که در این حادثه 21فوتی و87 مصدوم برجای گذاشت. 

هنوز تلخی خبر خروج قطار از ریل برایمان هزم نشده بود که کشتار در جاده ها در یک روز برای همه مردم استان غیرقابل هضم بود حوادثی که نقش اول ان از یک سو جاده های ناایمن،از سوی دیگر خستگی خواب آلودگی رانندگان و از سوی دیگر خودروهای سوخت کش یا همان خودروهای شوتی بودند که بر آمار قربانیان جادها افزودند. 

اجتماع بزرگ سلام فرمانده با حضور ابوذر روحی قلب‌های مردم کویرنشین را جانی تازه داد واین اشتیاق مردم سبب شد که خواننده سلام فرمانده حضور پرشور مردم بیرجند را حضوری مثال زدنی دانست. 

تشییع پیکر شهدای گمنام هم از رویدادهایی بود که حال وهوای شهر و استان مان را کربلایی کرده بود اما به فصل پاییز که رسیدیم خبرها از برداشت زرشک وتدارک استان برای جشنواره ملی زرشک شد خبرهایی که در جشنواره عنوان شد زرشک خراسان جنوبی میتواند به چین صادرات شود. 

اما در این سال یکی از خبرهای خوب وشیرین رونمایی از کتاب 6 روایت رهبری در جشنواره ملی جهادگران بود و برگزاری جشنواره مطبوعات شرق کشور بزرگداشت مرحوم پروفسور معتمدنژاد از دیگر اخبار بود. 

 در حوزه اقتصادی هم یکی از بهترین خبرها خبر بازگشایی مجدد مرز ماهیرود بود، با تغییر حکومت افغانستان چندیم ماه به صورت یک طرفه تنها معبر رسمی ابران که با اافغانستان  در خراسان جنوبی فعال بود، بسته شد اما با تلاشها وپیگیری های زیاد دوباره بازگشایی شد. 

در حوزه بخش کشاورزی هم درخشش 7 کشاورز استان در سطح ملی،تا روشن شدن مشعل کارخانه قند قهستان در درمیان، اقامت دو میلیون گردشگر و ورود گردشگران خارجی از جمله اخبار خوب است. 

به آبان ماه که رسیدیم بیرجند میزبان سفر رئیس قوه قضائیه به خراسان جنوبی بود وگویا بعد از این سفر مقدمات سفرمقامات کشوری به خراسان جنوبی بیشتر فراهم شد چرا که در همان آبان ماه میزبان سفر معاون اقتصادی وزیر کشور را به استان خراسان جنوبی داشتیم. 

سفیر قرقیزستان هم یکی از میهمانانی بودکه در سال 1401 به خراسان جنوبی سفر کرد. 

اما یکی از مهم ترین رویدادهای سال 1401 سفر پر خیر وبرکت رئیس جمهور به خراسان جنوبی بود سفری دو روزه که با استقبال بسیار گرم مردم دیار کویری همراه بود مردمانی که در این سفر دو روزه سنگ تمام گذاشتند ورئیس جمهور هم از مردم به پاس از میهمان نوازی قدردانی کرد وبرای دختران دم بخت شهر مرزی درح جهیزیه ارسال کرد. 

در ماه‌های زمستان 1401 هم مردم با دیدن دانه های سفید برف اشک شوق در چشمانشان حلقه بست ، یکی از موفقیت های پزشکی در سال 1401 اولین داروی درمان آپنه خواب بود  

اما یکی از روزهای فراموش نشدنی در سال 1401 که بودن هیچ فتوشاپی رقم خورد حضور حماسی مردم در راهپیمایی 22بهمن ماه بود حضوری پرشور که باری دیگر لرزه برتن خارج نشینان انداخت. 

انتهای پیام/254/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1105826