gor
10 مرداد 1401 - 11:23

اوپک به کمک روسیه برای کنترل بازار نفت نیاز دارد

دبیرکل اوپک گفت: سازمان کشورهای صادرکننده نفت در رقابت با روسیه نیست و روسیه را یک بازیگر اصلی، بزرگ و بسیار تأثیرگذار در نقشه جهانی انرژی توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر هیثم الغیس، دبیرکل جدید اوپک در مصاحبه اختصاصی که روز یکشنبه توسط روزنامه کویتی الرای منتشر شد، گفت که حضور روسیه در ائتلاف اوپک پلاس برای موفقیت این توافق ضروری است.

خبرگزاری مهرهیثمالغیسالرایوی افزود: سازمان کشورهای صادرکننده نفت در رقابت با روسیه نیست و روسیه را یک بازیگر اصلی، بزرگ و بسیار تأثیرگذار در نقشه جهانی انرژی توصیف کرد.

اوپک پلاس ائتلافی از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه است.

الغیس، ریاست اولین نشست اوپک پلاس را در ۳ آگوست بر عهده خواهد داشت، زمانی که این گروه در نظر دارد تولید نفت خود را در ماه سپتامبر بدون تغییر نگه دارد،

الغیسالغیس درباره افزایش اخیر قیمت نفت گفت: برای من هنوز تأیید می‌کنم که افزایش اخیر قیمت نفت تنها به رویدادهای روسیه و اوکراین مربوط نمی‌شود، بلکه همه داده‌ها تأیید می‌کنند که قیمت‌ها شروع به افزایش کردند. به تدریج و به صورت تجمعی و قبل از وقوع رویدادهای روسیه و اوکراین، به دلیل این تصور که آنچه در بازارها رایج است، کمبود ظرفیت تولید مازاد است که محدود به کشورهای معدود و محدود شده است، افزایش یابد.

الغیسقیمت نفت در سال ۲۰۲۲ به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ رسید و در ماه مارس پس از اعمال تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین، به بالای ۱۳۹ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت‌ها از آن زمان به حدود ۱۰۸ دلار در هر بشکه کاهش یافته است زیرا افزایش تورم و افزایش نرخ بهره نگرانی‌ها از رکود اقتصادی را افزایش داده است که می‌تواند تقاضا را کاهش دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 511576