gor
13 بهمن 1401 - 17:14

نگذاریم دشمن با تنازعات قومی و مذهبی مانع تمدن سازی شود

مدیر ارشد وزارت اطلاعات در همایش تخصصی تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان فارس در تحقق تمدن نوین اسلامی گفت: غربی‌ها برای مقابله با رشد اسلام و شکل گیری تمدن نوین اسلامی، بحث تنازعات قومی و تنازعات مذهبی درون ممالک اسلامی را مطرح کردند و نگران این قضیه هستند که تمدن اسلام دوباره زنده شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از لار، مدیر ارشد وزارت اطلاعات در همایش تخصصی تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان فارس در تحقق تمدن نوین اسلامی که در لار برگزار شد، با اشاره به اذعان صاحب‌نظران غربی در زمینه پرچمداری ایران در تمدن نوین اسلامی اظهار داشت:  بسیاری فکر می کنند که تمدن نوین اسلامی رویایی بیش نیست اما اندیشمندان غربی نگران این قضیه هستند که تمدن اسلام دوباره زنده شود. 

شکوری خاطرنشان کرد: غربی‌ها برای مقابله با رشد اسلام و شکل گیری تمدن نوین اسلامی، بحث تنازعات قومی و تنازعات مذهبی درون ممالک اسلامی را مطرح کردند.

وی تصریح کرد: آنها گفتند علاج این است که جدال درون تمدنی رخ دهد تا ما خیال مان از منظر تمدن مستقر در غرب مسیحی راحت شود و نگران شکل گیری تمدن نوین اسلامی نباشیم.

مدیر ارشد وزارت اطلاعات اظهار داشت: هر جا ماهواره‌های جریانات تندروی ضد شیعی به تعطیلی کشیده می شد، غربی‌ها آن را احیا می کردند و هر زمان ماهواره های افراطی و ضد سنی شیعه رو به کاهش بود آن را احیا می کردند؛ همه این ها از یک سرمنشأ هدایت می شود.

شکوری افزود: آن ها به دنبال حقانیت شیعه یا حقانیت سنی نیستند، آن ها به دنبال نزاع بین شیعه و سنی هستند.

وی تصریح کرد: همان حسین نصر که در جریان تمدن نوین اسلامی به عنوان یکی از نظریه پردازان تمدن نوین اسلامی مطرح است و می گوید تمدن غرب تمام شد و ما در مرحله آبستن و شروع شکل گیری و شکل دهی به تمدن نوین اسلامی هستیم، بعد از جریان داعش در مصاحبه ای که انجام داد گفت متاسفانه شکل گیری جریان داعش 50 سال تمدن نوین اسلامی را به عقب راند، آن ها با شکل دهی به جریان داعش، نزاعات گسترده درون اسلامی و درون دینی را شکل دادند، غلبه کردند و اسلام هراسی گسترده ای را شکل دادند.

مدیر ارشد وزارت اطلاعات خاطرنشان کرد: گستردگی و رشد فزاینده اسلام در غرب بود که آن ها را نگران شکل دهی به تمدن نوین اسلامی کرد، آن ها دوباره به یاد نامه معروف «ژان پُل دوم» خطاب به آمریکایی ها افتادند که راهکار مقابله با اسلام گرایی در غرب، غرب نیست، بلکه در آسیاست، به همین دلیل ماجرای هزاره سوم را مطرح کردند که این هزاره باید هزاره فتح آسیا باشد.

شکوری اظهار  داشت: تئورسین های غربی به مراتب بیشتر از نخبگان اسلامی نسبت به شکل گیری تمدن نوین اسلامی باور دارند و آن ها بیشتر نگران هستند، اما در داخل وقتی اسم تمدن نوین اسلامی پیش می آید برخی از نخبگان می گویند این ها توهمی بیش نیست و یک سری رویاهای متوهمانه برآمده از نخبگان دینی است.

وی با اشاره به تفرقه افکنی دشمنان تصریح کرد: غربی ها گفتند اگر بتوانیم درون ممالک اسلامی، اقوام را به جان هم بیندازیم دیگر نگران شکل گیری تمدن نوین اسلامی نخواهیم شد، جریان ضداسلامی و اسلام هراسی را در سطح گسترده راه اندازی کردند تا جلوی رشد اسلام گرایی در آمریکا و اروپا را بگیرند.

مدیر ارشد وزارت اطلاعات در مورد اغتشاشات اخیر گفت: در فرآیند و بستر نه به حجاب اجباری بود که خانم مهسا امینی فوت کرد، همه چیز تمام بود، خانم بود، کُرد و مسافر بود، فاقد سابقه سو بود، در بحث حجاب توسط گشت ارشاد در پلیس امنیت اخلاقی با وی برخورد شده بود و همه چیز در بستری بود که از هشت ماه قبل آتش بیاری گسترده ای را رقم زده بودند.

شکوری افزود: این بار مهسا امینی در بستر نه به حجاب فوت کرده بود و سوژگی کاملی داشت، موج را به وجود آوردند، اغتشاشات شکل گرفت، آن ها ابتدا به دنبال بی ثباتی در ایران بودند، اما وقتی مدل خشونت و اغتشاش را دیدند که جنسش خشونت و نفرت است تغییر هدف دادند، نفرت در اوج خود است، فحاشی جای شعار می نشیند فرقی هم نمی کند که دانشگاه شریف باشد یا میدان انقلاب، تلفات و خشونت هم بالاست و وقتی دیدند فضا، فضای خشونت و نفرت است تمام گروه های نرم در کنار گروه های سخت قرار گرفتند و به تدریج، بحث تجزیه ایران را مطرح کردند.

وی افزود: سعودی نشنال (ایران اینترنشنال) تمام تمرکزش را بر روی دعوت از عناصر شاخص تجزیه طلب گذاشت و این دفعه روی تجزیه از روی الگوی سوری سازی تمرکز کردند، گفتند باید خشونت را به اوج ببریم، گروه های دست به اسلحه بیایند، میان مردم قرار بگیرند، به سمت نیروهای امنیتی شلیک کنند و نیروهای امنیتی ناخودآگاه شروع به تیراندازی به سمت آن ها می کنند، توان تفکیک کردن ندارند، کشتار گسترده ای رقم می خورد و اولین گام های سوری سازی اتفاق می افتد.

مدیر ارشد وزارت اطلاعات خاطرنشان کرد: این دفعه بحث، براندازی نظام سیاسی نبود، نه تنها بحث حجاب نبود، بلکه مسئله اصلی شان ایران بود، اما رسما شکست خوردند.

شکوری تصریح کرد: بدون ایران، چیزی به نام تمدن نوین اسلامی وجود نخواهد داشت، چون مسئله در نظام واره های قدرت است.

در ادامه این مراسم، مدیرکل اطلاعات استان فارس اظهار داشت: استقلال و اقتدار جمهوری اسلامی متکی بر نیروهای درون خودش است که این موضوع، عظمت جمهوری اسلامی را نشان می دهد.

کوثری افزود: در این کره خاکی جایی وجود ندارد که حکومتی مستقل همچون جمهوری اسلامی داشته باشد، آن هم از این نوع، معمولا کشورها به قدرت های بزرگ وابستگی دارندو

مدیرکل اطلاعات فارس تصریح کرد: استقلال، امنیت و اقتدار ما مثال زدنی است و همین موضوع باعث دشمنی شده است، یعنی اگر ما کشور مقتدر و تاثیرگذاری نبودیم کاری به کار ما نداشتند.

کوثری خاطرنشان کرد: آمریکایی ها و صهیونیست ها که با ما دشمنی دارند بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری دچار خطای محاسباتی هستند، یعنی خطای محاسباتی آن ها باعث می شود که روز به روز علیه جمهوری اسلامی شیطنت کنند و از آن طرف، این شیطنت ها باعث اقتدار جمهوری اسلامی و از آن طرف باعث شکست و ذلت دشمن شده است.

وی اظهار داشت: هرچند که در جنگ تحمیلی هزینه های زیادی دادیم، شهدای زیادی را تقدیم کردیم و مناطق زیادی از کشور ما را تخریب کردند، اما به برکت این دفاع مقدس، جمهوری اسلامی بیمه شد، چون ما از نظر نیرو وارث یک حکومت شاهنشاهی بودیم و تنها نیروی نظامی کشور در زمان شاه ارتشی بود که فقط کارش رژه و مراسم بزم بود و اصلا جنگی ندیده بود، اما با جنگ تحمیلی و دفاع مقدس لشکریانی به نظام جمهوری اسلامی تقدیم شد که در فتنه های 44 سال گذشته از نظام دفاع کردند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس تصریح کرد: امروز، مجموعه های اطلاعاتی نظام در سطح دنیا حرف برای گفتن دارند، شیطنت هایی که برای ما می کنند باعث تقویت نظام می شود.

کوثری در مورد تحریم های غرب علیه ایران گفت: اگر این تحریم ها نبود ما همچون گذشته نفت می فروختیم و در مقابل، مایحتاج مان را تامین می کردیم و به فکر نوآوری و فناوری نمی افتادیم، اما الآن در حوزه های مختلفی پیشرفت کرده ایم، این ها همه از برکات همین فشارهاست، هرچند فشارهایی بر مردم تحمیل می شود، ولی برکات این فشارها باعث بیمه کردن و تضمین نظام می شود.

وی در مورد تهاجم فرهنگی اظهار داشت: دشمن به صورت هدفمند مسائل را دنبال می کند؛ در اغتشاشات اخیر، آن ها به دنبال بهانه بودند که اتفاقی بیفتد و اهداف خودشان را دنبال کنند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس افزود: با فوت خانم امینی موج سواری دشمن شروع شد، اما بازهم خطای محاسباتی کردند و مسئولان نظام با درایت ورود کردند.

کوثری تصریح کرد: فوت خانم مهسا امینی به صورت علمی هم ثابت شد که یک مرگ طبیعی بوده است؛‌مقام معظم رهبری صراحتا در سخنرانی شان گفتند که از فوت این دختر جوان دل ما هم سوخت و در این مورد تسلیت گفتند و دستور دادند این موضوع را بررسی کنند و این نشان می دهد که مسئولان نظام در این حوزه حساس بودند.

وی افزود: رئیس جمهور هم با خانواده خانم امینی تماس گرفت، اظهار همدردی کرد، تسلیت گفت و دستور بررسی و پیگیری داد، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و سایر مسئولان نظام هم به این صورت عمل کردند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس خاطرنشان کرد: تقریبا تمام کشورهای اروپایی از این اغتشاشات حمایت کردند، آمریکایی ها و صهیونیست ها هم به صورت شبانه روزی به این موضوع ورود و افراد را تحریک کردند و تمام تلاش شان هم برخورد با نظام بود.

کوثری افزود: انسجام بی سابقه ای بین عناصر این کشورها و عناصر معاند و ضدانقلاب علیه نظام جمهوری اسلامی در داخل و خارج شکل گرفت، موضع گیری هایی که کردند هم با هدف ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی بود و بیشتر جریان های ضدانقلاب (منافقان، تجزیه طلبان، سلطنت طلبان، چپ، مارکسیست، بهائیت، تکفیر، داعش و...) در این حوزه ورود کردند و یک جنگ ترکیبی به تمام معنا را در حوزه های مختلف بر کشور تحمیل کردند.

وی با اشاره به آسیب شناسی اتفاقات اخیر گفت: دشمن به شدت در حوزه دینی، فرهنگی و مذهبی کار می کند، از فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای برای تضعیف باورهای اعتقادی و دینی جوانان استفاده می کند و موفق هم بوده است، هرچند که به فرموده مقام معظم رهبری جوانانِ انقلابیِ نظام جمهوری اسلامی همچنان پشت انقلاب اسلامی هستند و فرمودند که دهه های هشتادی و نودی انقلابی تر از دهه های شصتی هستند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس افزود: البته نسبت به این قشر (نسل جدید) کوتاهی هایی شده است، فرقی هم نمی کند که اهل سنت باشد یا شیعه، جوانان متعلق به این کشور و نظام هستند.

کوثری خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم که ناهنجاری های اجتماعی جوانان را به این شکل مبتلا کند و طبیعی است که هم برای خودشان هزینه ایجاد می کنند و هم برای نظام.

وی با اشاره به اهمیت نقش خانواده گفت: خانواده ها بسیار مهم هستند، بیشتر کسانی که دستگیر شدند خانواده هایشان به تربیت اسلامی و دینی فرزندان شان توجهی نداشتند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس تصریح کرد: ما در استان فارس، شاهد انسجام، هماهنگی و همراهی بسیار خوب مجموعه های مختلف بودیم، در جریان اخیر روحانیون و علمای اهل سنت و شیعه پا به پای هم از نظام و ارزش های انقلاب و ولایت حمایت کردند و پای نظام بودند، این باعث افتخار ماست.

کوثری خطاب به روحانیون و علمای اهل سنت و شیعه اظهار داشت: هم نظام قدردان حضور، فعالیت و تلاش تک تک شماست و هم شما قدردان خدمات نظام هستید.

در ادامه این برنامه سرپرست دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری فارس اظهار داشت: از جنگ تمام عیار اقتصادی گذر کرده ایم و ان شاا... از این معبر نیز گذر خواهیم کرد.

سیدمهدی خادمی تصریح کرد: با تکیه بر بستر دیپلماسی وحدت و به پشتوانه خداباوری، درستکاری و سخت کوشی مردمان خونگرم لارستان بزرگ از اوز، گراش، خنج، جویم، لامرد و مُهر اصیل به ویژه با تکیه بر قابلیت های بسیار مستعد برادران مهربان اهل سنت که در طول تاریخ چند هزارساله اخیر بنیان تجارت و بازرگانی را از تمدن ایران زمین در گستره پهناور هند، چین و ماچین به نام ایران ضرب کرده و در تعاملی مسالمت آمیز در بالاترین سطوح ریاست و وزارت مدیریت اجتماعی و اقتصادی دربار دول خارجی از کشورهای حاشیه خلیج فارس تا هندوستان و توابع را در دست گرفته اند به پیش خواهیم رفت.

سرپرست دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری فارس خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در پهنه فارس که همیشه لایق اولین ها بوده و است، حول محور مثلث طلایی دیپلماسی سه گانه وحدت، جهاد تبیین و دیپلماسی اقتصادی، ذیل قرارگاه جهادی اقتصادی و سرمایه گذاری کوثر به ریاست دکتر ایمانیه، استاندار فارس و راهبری دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال معاونت اقتصادی استانداری فارس مجموعه اقدامات و برنامه های جهادمحور زیر را با رویکرد تحول گرای اقتصادی در منطقه لارستان و لامرد و استان فارس و برای نخستین بار در کشور به مرحله اجرا درخواهیم آورد، برنامه ها در حوزه داخلی بدین شرح است:

1. افتتاح دفاتر عملیاتی مرکز خدمات مشاوره سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج از کشور برای اولین بار در شهرستان های لار و لامرد ذیل کارگروه دیپلماسی اقتصادی با هدف تجمیع بانک اطلاعاتی اهالی استان مقیم خارج از کشور، ساماندهی، سازماندهی و مدیریت فرآیند جلب مشارکت های اقتصادی و جذب و هدایت سرمایه های اهالی استان مقیم خارج به سمت فرصت های مولد و اشتغال آفرین در منطقه و استان.

2. بازافتتاح دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه و تثبیت نیروی شاغل جهت فعالیت تمام وقت دفتر لارستان پس از چندین سال فعالیت پاره وقت و تعطیلی مستمر با هدف پوشش و مدیریت ماموریت های متنوع کنسولی و اقتصادی فی مابین فعالان اجتماعی و اقتصادی منطقه و دولت های خارجیِ هدف ذیل کارگروه اقتصادی.

3. ایجاد اولین شعب اتاق بازرگانی شهرستانی؛ پس از اتاق بازرگانی شیراز، در شهرستان های لار و لامرد جهت تکمیل پازل و بازآرایی پنجره واحد صادرات و واردات استان از منطقه لار و لامرد شعب اتاق بازرگانی ایجاد خواهیم کرد.

4. افتتاح اتاق و پنجره واحد سرمایه گذاری ذیل قرارگاه جهادی سرمایه گذاری کوثر با هدف تسهیل در فرآیند صدور مجوزهای کسب و کار و تضمین روند سرمایه گذاری و تولید و اشتغال در تمام فرمانداری های شهرستان های استان.

5. در حوزه برون مرزی و در راستای سیاست های همسایه محوری دولت سیزدهم، پیگیری انتصاب رایزنان بازرگانی بومی منطقه و استان در دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه در کشورهای همسایه از جمله ماموریت هایی است که در دولت جدید شروع شده است.

6. افتتاح دفاتر ویژه اقتصادی و جذب سرمایه گذاری خارجی با بهره گیری از ظرفیت و توانمندی اهل سنت و شیعه منطقه در پایتخت های کشورهای همسایه با محوریت استان فارس.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015332